Penticton Pikes attended a swim meet in Revelstoke over the weekend.
More than 350 swimmers were there; 10 teams from all over the province.
The Pikes had a small group of swimmers, yet placed fifth overall in team points due to the swimmers performing extremely well.
Head coach Elliot Clarke said this was a good meet in preparation for regionals as all of the top regional swimmers attended. He also noted that there are many Pikes swimmers this year that will be in contention for medals at regionals.
Penticton will host the top swimmers in the region Aug. 3 and 4, at the Penticton Aquatic centre.
The top three swimmers in each category will move through to provincials, to be held in Coquitlam in mid August.
Top placings
Anders Say second B finals 50 fly, first B finals 100 free
Mason Heintz fourth A finals 100 back, fifth A finals 100 free, fourth A finals 200 IM, third A finals 100 free
Shannon Clarke fifth A final 100 breast, sixth A final 50 free
Avery Wilson first 25 breast, first 25 fly
Sarah Andrews fifth 25 fly, sixth 25 breast
Alice Ward seventh 25 breast
Emma Wilson second A final 50 back, first B final 100 IM, first B final 50 free, first B final 100 free
Sophie O’Rourke fifth B final 50 back
Sarah Newsted third B final 50 back, third B final 100 IM, sixth A final 100 free
Leah Newsted second B final 50 breast, fourth B final 100 IM
Ryan McMillan third B final 50 back, fourth A final 50 fly, second B final 50 free, sixth A final 100 free
Patrick Ward fourth B final 50 back
Hayden Krause third A final 50 back, fifth A final 100 IM, second A final 50 free, second A final 100 free
Harry Ward first B final 50 breast
Mark Andrews third B finals 50 free, sixth A final 100 free
Leif Forge second A final 50 fly, third A final 100 fly, fifth A final 100 free
Ashley McMillan bronze aggregate medal, second A final 50 fly, third A final 50 breast, second A final 100 IM, second A final 100 free
Hanna Marsh DeBoer second B final 50 fly, third B final 50 free, fifth A final 100 free
Ben Say sixth A final 50 fly, third A final 50 breast, third B final 100 IM, fourth B final 100 free
Marcus Bartier fourth A final 50 fly
Jaren Lefranc first A final 100 breast, fifth A final 100 free, fourth A final 200 IM, sixth A final 50 free
Relays
Boys
Div 8 200 free second A final Elliot Clarke, Leif Forge, Mason Heintz, Jaren LeFranc
Div 2 200 Medley second A final Mark Andrews, Harry Ward, Patrick Ward, Hayden Krause
Div 3 200 free fifth A final James Krause, Ben Say, Anders Say, Harry Ward
Div 2 200 free third A final Ryan McMillan, Patrick Ward, Hayden Krause, Mark Andrews
Girls
Div 3 200 free fourth A final Sarah Newsted, Leah Newsted, Hanna Marsh, Ashley McMillan