Fall Fair results

The following are the results for the adult categories at the Summerland Fall Fair. The awards in the youth categories will be listed in next week’s Summerland Review. The fair was held earlier this month.

The following are the results for the adult categories at the Summerland Fall Fair.  The awards in the youth categories will be listed in next week’s Summerland Review. The fair was held earlier this month.

Adult fruit

Apples

McIntosh: First Tom Kinvig, second Ron Vollo, third Wim Boerboom.

Any named variety: First Ron Vollo, second Tom Kinvig, third Wim Boerboom.

New or experimental: First Lorraine Bennest, second Tom Kinvig, third Wim Boerboom.

Spartan: First Tom Kinvig, second Ron Vollo, third Lorraine Bennest.

Sunrise: First Ron Vollo, second Tom Kinvig, third Lorraine Bennest.

Golden Delicious: First Tom Kinvig, second Lorraine Bennest, third Rawd Potter.

Gala: First Rawd Potter, second Ron Vollo, third Tom Kinvig.

Granny Smith: First Tom Kinvig, second Ron Vollo.

Pears

Bartlett: First Rawd Potter, second Wim Boerboom, third Jean Lauer.

Bosch: First Lorraine Bennest.

Any other named variety:First Lorraine Bennest, second Rawd Potter, third Wim Boerboom.

Peaches

Fairhaven: First Judy Riemer, second Tom Kinvig.

Any other named variety: First Tom Kinvig.

Other fruit

Prunes: First Tom Kinvig, second Phillis Zella, third Ruth Zella.

Berries: First Lesley Field, second Sherry Sorenson, third Robyn DeYoung.

Cherries: First Wim Boerboom, second Ruth Zella.

Plums: First Jean Lauer.

Grapes – table: First Betty Barnes.

Grapes – White wine: First Katarina Stohler.

Grapes – wine: First Theo Siemens, second Katarina Stohler.

Walnuts: First David Phillips, second Evan Sorenson, third Betty Barnes

Filberts: First Bill Flannigan

Adult

vegetables

Above ground

Beans: First Sharon Barron, second Linda McIntosh, third Lisa Scott.

Tomatoes (med.): First Bill Rabie.

Tomatoes (cherry): First Robyn DeYoung, second Eric Sorenson, third Lesley Field.

Tomatoes (Roma): First Sharon Barron, second Lisa Scott, third Lesley Field.

Tomato (biggest): First Lesley Field.

Tomato (heritage): First Evan Sorenson, second Karan Bowyer.

Veggie collection (8): First Dawn Wiens, second Lesley Field, third Ruth Zella.

Veggie collection (5): First Lesley Field, second Dawn Wiens, third Theresa Smith

Corn: First Bill Rabie, second Bill Austin.

Eggplant: First Lesley Field, second Rose Varisco.

Peppers (Hungarian): First Margie Krabbe, second Lesley Field, third Rietta Larson.

Peppers (Bell – green): First Terry McCelland, second Sharon Barron, third Phillis Zella.

Peppers (Bell – colour): First Lesley Field, second Robyn DeYoung, third Rietta Larson.

Peppers (hot): First Eric Sorenson, second Phillis Zella, third Sharon Barron.

Tomatoes (not red): First Cameron Bowyer, second Ruth Zella.

Root Vegetables

Beets (red): First Margie Krabbe.

Potatoes (red): First Margie Krabbe.

Potatoes (other): First Margie Krabbe.

Beets (other): First Danielle LaFond, second Margie Krabbe, third Dawn Wiens.

Carrots (small): First Linda McIntosh, second Alex Mackay, third Dawn Wiens.

Carrots (large): First Lesley Field.

Carrots (longest): First Robyn DeYoung.

Garlic: First Yorgo Moundroukas, second Emily Unger, third Ruth Zella

Onions (yellow globe): First David Williams, second Bill Austin, third Bill Rabie.

Onions (Sweet Spanish): First Robyn DeYoung, second Bill Flannigan, third Bill Rabie.

Potatoes, white, named: first Sharon Barron.

Squash Family

Cucumbers (pickling): Third Theresa Smith

Buttercup: First Bill Austin, second Lesley Field, third Margie Krabbe.

Butternut: First Margie Krabbe, second Lisa Valancius.

Spaghetti: First Margie Krabbe.

Zucchini: First Rose Varisco, second Sharon Barron.

Cucumbers, slicing: First Bill Austin, third Bill Rabie.

Pumpkin (mini): First Lisa Valancius.

Pumpkin, table: First Bill Hodgson, second Alex Mackay, third David Phillips

Pumpkin (field): First Graeme Staley.

Pumpkin (biggest) First Lois Hunt.

Misc

Herbs, dried: First Ferne Greenhalgh.

Herbs, fresh: First Lisa Scott, second Ferne Greenhalgh, third Sharon Barron.

Sunflowers: First Robyn DeYoung.

Seed, dried: First Sharon Barron.

Vegetable oddity, natural: First Rose Varisco, second David Williams, third Shaun Johnston.

Vegetable novelty: First Martin LePoideum, third Lesley Field.

Sunflower, largest: First Marge Krabbe.

Sunflower, tallest: First Margie Krabbe.

Any item not listed: First Lesley Field., second Robyn DeYoung, third Sharon Barron.

Adult Dairy, Eggs, and Honey

Eggs

Brown: First Gerald Wager, second Jean Lauer, third Ed Kinvig

Honey

Extracted: First Nicolas Kast, Denise MacDonald

Homemade Wine, Beer and Cider

Wine

Grape – red, dry: First Alvise Varisco.

Grape – white, dry: First John Glavina, Werner Strub.

Grape – white, sweet: First John Glavina.

Fruit or berry, dry: First Alvise Varisco, second Bill Chidlow.

Fruit or berry, sweet: First Bill Chidlow.

Wine Kits

Grape – red, dry: First Bill Chidlow.

Grape – red, sweet: First Bill Chidlow.

Grape – white, dry: First Bill Chidlow.

Grape – white, sweet: First Bill Chidlow.

Beer and Cider

Beer – kit: First Greg DeGagne.

Beer – scratch: First Jon-Rae Fletcher.

Cider: First Tom Kinvig.

Decorated table display

Decorated table: First Ferne Greenhalgh

Adult Flowers

Annuals: Second Danielle LaFond.

Dahlias (W.H. Malkin Cup): First Linda McIntosh.

Dahlias (Elliot Trophy): First Linda McIntosh.

Dahlias (Nat May Memorial Cup): First Linda McIntosh, second Phillis Zella, third Trudy DeJong.

Dahlias, miniature: First Linda McIntosh.

Geraniums: First Betty Barnes

Asters: First Linda McIntosh.

Marigolds, dwarf: First Jean Lauer, second Linda McIntosh third Betty Barnes.

Marigolds, large: First Marlene Gregory.

Nasturtiums: First Phillis Zella, second Alex Mackay.

Pansies: First Trudy DeJong.

Petunias, single: First Trudy DeJong, second Phillis Zella, third Betty Barnes.

Roses, three named: First Betty Barnes.

Asters, any colour: First Linda McIntosh.

Roses, named: First Linda McIntosh, second Trudy DeJong, third Lisa Scott.

Roses, opened: Second Betty Barnes, third Theresa Smith.

Snapdragons: First Heather Pescada, second Trudy DeJong.

Zinnias: First Lisa Scott, second Linda McIntosh, third Danielle Lafond

Asters, any variety: First Linda McIntosh

Chrysantemums, not disbudded: First Linda McIntosh.

Arranged bowl: First Danielle Lafond, second Jan Higgins, third Helen Benallick.

Bloomin’ music: First Ferne Greenhalgh, second Linda McIntosh.

Edible plant container: First Ferne Greenhalgh.

Decorative arrangement: First Lesley Field, second Heather Pescada.

Shades of same colour: First Jan Higgins, second Lesley Field, third Linda McIntosh.

Mixed cut flowers: First Theresa Smith, second Mary Beth Rutherford, third Linda McIntosh.

Dried grasses: First Heather Pescada, second Sharon Barron, third Jan Higgins.

Miniature flower arrangement: First Robyn DeYoung, second Lesley Field, third Jan Higgins.

Fresh cut perennials: First Danielle Lafond, second Trudy DeJong, third Betty Barnes.

Annuals arrangment: First Danielle Lafond, second Linda McIntosh, third Helen Benallick.

Bloomin green: First Heather Pescada, second Lesley Fields.

Foliage houseplant: First Theresa Smith, second Trudy DeJong, third Emily Unger

Flowering Houseplant: First Betty McWhinnie, second Danielle Lafond, third Trudy DeJong.

Cactus: First Trudy DeJong, second Decio Pescada.

Deck/Patio pot: First Sharon Barron.

Adult Handicrafts and Hobbies

Ceramics

and Pottery

Pottery – hand: First Peter Jankowski.

Pottery – wheel: First Peter Jankowski.

Painting

Folk art painting: First Theresa Smith.

Portrait: First Chris Tonge.

Still life: Second Patricia Phillips.

Other medium: First Chris Tonge, second Juli Wiebe.

Tole: First Annamarie Ruckel, second Trudy Dejong, third Marianne Strub.

Caustic: Second Patricia Phillips

Toys

Doll house: First Marianne Strub.

Stuffed doll: First Juli Wiebe.

Stuffed toy: First Juli Wiebe.

Other craft

Bead: First Olwen Gendall, second Dorothy Malinowski.

Misc – 80 years and up: First Dorothy Malinowski.

Handmade cards: First Marianne Strub, second Sarah James, third Cynthia Keruluk-Rogers.

Scrapbook: First Lorraine MacTavish.

Wreaths / wall hanging: First Karan Bowyer, third Patricia Phillips.

Woodwork/hand carving: Dennis Ellchuck, second Dorothy Malinowski, third SSV W W Club.

Misc: First Holly Dunlop, second Gillian Stohler, third Trudy Dejong.

Fibre rug – no kits: First Joan Critchlow

Flower craft, natural: First Rose Varisco.

Adult

Handiwork

Clothing

Machine sewn: First Juli Wiebe, second Karen Jeffrey, third Juliette Ellchuk.

Slippers – knit/crochet: Second Trudy DeJong.

Socks – hand knit: First Louise Reid, second Betty Barnes, third Marion Woodbridge.

Poncho/shawl/best – bulky: First Trudy DeJong, third Opal Kenzle.

Poncho/shawl/best – fine yarn: First Opal Kenzle.

Machine sewn – Tailored: First Zoe Morris, second Opal Kenzle, third Marianne Strub.

Hand knit – baby: Second Mary Beth Rutherford, third Carole Johnston.

Child’s sweater – hand knit: First Moire Banman, second Marion Woodbridge, third Lucinda Wong.

Bulky sweater – pullover: Second Trudy DeJong, third Carole Johnston.

Bulky sweater – cardigan: Third Opal Kenzle

Pullover sweater – hand knit: Third Betty Barnes.

Pullover sweater – patterned/lacy: Third Marianne Strub.

Hand knit/

crochet

Afghan – hand knit: First Sarah Smedley, third Gillian Stohler.

Afghan – crochet: First Carole Johnston.

Doily: Second Marianne Strub.

Stitching

Counted cross stitch – 11 to 18 count: First Lois Borshelm, second Linnea Good, third Juliette Ellchuk.

Stitchery – kit: Second Patricia Phillips.

Stitchery – wall hanging, original: First Louise Reid, third Marianne Strub.

Misc

Over 80 years: First Betty McWhinnie, second Lucinda Wong, third Evelyn Bedford.

Cushion: Third Juliette Ellchuk.

Hardanger: First Lois Borsheim.

Not listed – stitchery: First Rosa Vergamini, second Lindsay Jenner, third Trudy DeJong.

Not listed – knit/crochet: First Opal Kenzle, second Betty Barnes, third Mary Beth Rutherford

Quilting

Quilts

Applique: First Marianne Strub, second Heather Cottrell, third Brandy Lynn Maslowski.

Baby/child’s: First Marianne Strub, second Helen Benallick.

Group: First Bandy Lynn Maslowski, second Emy Lakatos, third Bea Hodgson.

Minature: First Marianne Strub, second Sue Nelson, third Lana Lauer.

Hand quilted: First Shirley McDowell, second Lois Hunt.

Sewing machine quilted: First Karen Jeffery, second Bandy Lynn Maslowski, third Heather Cottrell.

Long arm machine quilted: First Karen Jeffery, second Barb Gillespie, third Anne Smirmaul.

Wall hanging: First Bonnie Milton, second Marianne Strub, third Sue Nelson.

Articles: First Karen Jeffery, second Denise Wiens, third Cathy Peterson.

Clothing: First Trudy Lidster, second Barb Gillespie, third Marianne Strub.

Baking/

canning/

preserves

Pies

Apricot: First Phillis Zella, second Ruth Zella.

Cherry: First Phillis Zella, second Ruth Zella.

Peach: First Ruth Zella, second Phillis Zella, third Lorraine MacTavish.

Mixed berry: Phillis Zella, second Ruth Zella, third Roy Stutt.

Breads

Brown – from scratch: First Lorraine MacTavish, second Theresa Smith.

White – from scratch: First Jeff Bendixson, second Theresa Smith, third Lorraine MacTavish.

White – bread machine: First Dr . Andrew’s Pavilion, second Progam SSV ADP.

Rolls: First Lorraine MacTavish, second Theresa Smith.

Fancy: First Lorraine MacTavish.

Muffins

Butter tarts: First Dr . Andrew’s Pavilion, second Lisa Scott, third Betty Barnes.

Cookies: First Betty McWhinnie, second Phillis Zella, third Lorraine MacTavish.

Loaf: First Roy Stutt, second David Johnsson, third Phillis Zella.

Holiday cookies: First Phillis Zella, second Lorraine MacTavish, third Betty McWhinnie.

Baking powder biscuits: Second Dawn Wiens.

Muffins: First Ruth Zella, second Phillis Zella, third Judy Reimer.

Slice: First Dr . Andrew’s Pavilion, second Lisa Scott.

Sponsored

competitions

Nester’s Market – apple pie: First Ruth Zella, second Phillis Zella, third Roy Stutt.

Roger’s Flour – muffins: First Phillis Zella, second Lorraine MacTavish, third Ruth Zella.

Blossom Fruit Stand – pumpkin pie: First Ruth Zella, second Roy Stutt, third Program SSV ADP.

Elsie Gamble’s favourite cake: First Phillis Zella, second Theresa Smith, third Lorraine MacTavish.

Summerland Food Emporium – scratch loaf: First Linnea Good.

Summerland Food Emporium – machine loaf: First Betty McWhinnie.

Jams

Peach: First Sharon Barron, second Dororthy Malinowski, third Lorraine MacTavish.

Jelly – dark: Phillis Zella, second Rachel Eisner, third Lorraine MacTavish.

Jelly – other: First Betty McWhinnie, second Juliette Ellchuk.

Fruit butter: First Jean Lauer.

Wine jelly: First Lorraine MacTavish, second Ruth Zella, third Juliette Ellchuk.

Apricot: First Jean Lauer, second Lorraine MacTavish, third Dororthy Malinowski.

Cherry: First Lorraine MacTavish, second Phillis Zella, third Ruth Zella.

Strawberry: First Phillis Zella, second Ruth Zella.

Raspberry: First Judy Reimer, second Lorraine MacTavish, third Betty Barnes.

Plum: First Lorraine MacTavish, second Phillis Zella, third Dr. Andrew’s Pavilion.

Jam – other: First Sharon Barron, second Judy Reimer, third Lorraine MacTavish.

Marmalade: First Rachel Eisner, second Jean Lauer, third Dororthy Malinowski.

Jelly – light: First Lorraine MacTavish, second Ruth Zella, third Phillis Zella.

Pickles

Bread and butter: First Ruth Zella, second Philliss Zella, third Lorraine MacTavish.

Salsa – fruit: First Juliette Ellchuk, second Bill Flannigan, third Naomi Holliday.

Herb vinegar: First Linda McIntosh, second Lorraine MacTavish, third Ferne Greenhalgh.

Chutney: First Gillian Stohler, second Juliette Ellchuk.

Other: First Phillis Zella, second Linda McIntosh, third Trudy DeJong.

Dill: First Lorraine MacTavish, second Phillis Zella, third Ruth Zella.

Relish: First Juliette Ellchuk, second Lorraine MacTavish, third Barb Otke.

Sweet: First Lorraine MacTavish.

Beets: First Judy Reimer, second Betty Barnes, third Don Wilson.

Salsa – tomato: First Gillian Stohler, second Trudy DeJong, third Don Wilson.

Syrups

Summerland Sweets – fruit syrup: First Juliette Ellchuk, second Ruth Zella, third Lorraine MacTavish.

Canning

Cherries: First Lorraine MacTavish, second Phillis Zella, third Ruth Zella.

Tomatoes: First Dororthy Malinowski.

Tomato Sauce: First Lorraine MacTavish, second Dororthy Malinowski, Third Phillis Zella.

Other: First Dr. Andrew’s Pavilion, second Lorraine MacTavish.

Apricots: First Phillis Zella, second Theresa Smith, third Ruth Zella.

Peaches: First Lorraine MacTavish, second Theresa Smith, third Barb Otke.

Pears: First Theresa Smith, second Lorraine MacTavish, third Dororthy Malinowski.

Prunes/plums: First Lorraine MacTavish, second Phillis Zella, third Ruth Zella.

Other fruit: First Ruth Zella, second Phillis Zella.

Apple sauce: First Juliette Ellchuk.

Mincement pie filling: First Jean Lauer.

Other pie filling: First Phillis Zella, second Bill Flannigan.

Drying

Apricots: First Danielle Lafond, second Eric Johnson.

Cherries: First Eric Johnson, second Danielle Lafond, third Dororthy Malinowski.

Peaches: First Eric Johnson, second Danielle Lafond, third Dororthy Malinowski.

Prunes: First Eric Johnson.

Arranged: First Ferne Greenhalgh, second Danielle Lafond, third Eric Johnson.

Fruit leather: First Danielle Lafond, second Margie Krabbe, third Jean Lauer.

Tomato leather: First Dororthy Malinowski.

Dried vegetable – soup mix: First Ferne Greenhalgh.

Dried vegetable – other: First Lesley Field.

Adult

photography

Snapshot: First Sharon DeLeeuw, second Don Wilson, third Kristen Staley.

Kids/pets: First Kristen Staley, second Robyn DeYoung, third Paula Cowen.

Babies: First Lisa Scott, second Terry McClelland, third Shaun Johnson.

Nature’s Wonders: First Marlene Gregory, second Robyn DeYoung, third Sarah James.

Four colour prints: First Robyn DeYoung, second Don Wilson, third Lisa Valanius.

Portrait: First Marlene Gregory, second Lorrie Rich, third Cherish Anderson.

Digital manipulation: First Lisa Scott, second Robyn DeYoung, third Paula Cowen.

Misc.: First Gwen Marsh, second Lorrie Rich, third Lisa Scott.

Images of Summerland: First Lisa Scott.

Recycled/repurposed

Crafted artwork

Junior (under 15): First Skyler Barron, second Mary Nightingale, third Isaiah Onyschtscuk.

Adult recycled: First Holly Dunlop, second Juli Wiebe, third Mary Beth Rutherford.

Reworked item

Junior (under 15): First Tatiana Onyschtscuk, second Katarina Stohler, third Natasha Stohler.

Adult recycled: First Juliette Ellchuk, second Juli Wiebe, third Mary Beth Rutherford.

Just Posted

COLUMN: Shuffling the deck chairs

Reflections after Prime Minister Justin Trudeau announces his new cabinet

Osoyoos driver admits being ‘drunk’ after crashing into pole

A 52-year-old Osoyoos man admits being drunk after hitting power pole

Penticton Vees looking to put a strangle hold on league lead

The B.C. Hockey League’s top two teams meet tonight in Coquitlam to determine league supremacy

South Okanagan Similkameen kids big winners in Share-a-Smile Telethon

The annual OSNS Child and Youth Development Centre Share-a-Smile Telethon once again a success

Officers from the South Okanagan successfully track suspects

Officers from several South Okanagan RCMP detachments and Police Dog Services members catch suspects

B.C. politicians view supermodel’s transition journey on Transgender Day

Liberal MLA Jane Thornthwaite and New Democrat MLA Spencer Chandra Herbert appear in the documentary

John Mann, singer and songwriter of group Spirit of the West dead at 57

Mann died peacefully in Vancouver on Wednesday from early onset Alzheimer’s

VIDEO: B.C. high school’s turf closed indefinitely as plastic blades pollute waterway

Greater Victoria resident stumbles on plastic contamination from Oak Bay High

B.C. mayor urges premier to tweak road speeds in an ‘epidemic of road crash fatalities’

Haynes cites ICBC and provincial documents in letter to John Horgan

Hergott: Day of remembrance for road traffic victims

Lawyer Paul Hergott’s latest column

South Cariboo Driver hits four cows due to fog

The RCMP’s investigation is ongoing

Revelstoke man who sexually assaulted drunk woman sentenced to 18 months house arrest

For the first nine months he cannot leave his home between 2 p.m. and 11 a.m. except for work

Kamloops RCMP seek driver who hit teenager, then drove away

The 13-year-old boy was in a crosswalk, crossing Seymour Street at Eighth Avenue

City of Kelowna implements two new electric vehicle charging stations

EV drivers will now have four charging options across the city

Most Read