Sports

Scoreboard

Bowling

Vineyard Lanes and Bistro

Results: Feb. 6 to 12

Tuesday Morning Club 55+: women’s high single, Bernice Carty, 257; men’s high single, Jim Hayes, 209; women’s high triple, Bernice Carty, 586; men’s high triple, Jim Hayes, 462; team high single, Challengers, 709; team high triple, Gentlemen’s Club, 1760; top team points, Challengers, 8 points.

Tuesday Afternoon Club 55+: women’s high single, Rose Klitgaard, 213; men’s high single, Ernie Best, 211; women’s high triple, Rose Klitgaard, 493; men’s high triple, Ernie Best, 545; team high single, Lucky Strikes, 736; team high triple, Lucky Strikes, 2014; top team points, Lickity Splits, 8 points.

Special Olympics: women’s high single, Ida, 189; men’s high single, Darryl, 215; women’s high triple, Ida, 308; men’s high triple, Darryl, 392.

Tuesday Harlan’s YBC Juniors: men’s high single, Remy, 189; men’s high triple, Remy, 326; team high single, Incredibowls, 598; team high triple, Incredibowls, 1158; top team points, Incredibowls, 6 points.

Thursday Morning Club 55+: women’s high single, Shirley Dean, 218; men’s high single, n/a, 0; women’s high triple, Shirley Dean, 554; men’s high triple, n/a, 0; team high single, Team 2, 644; team high triple, Team 2, 1824; top team points, n/a, n/a.

Thursday Coca-Cola Mixed: women’s high single, Sharon Armstrong, 209.

Curling

Summerland Curling Club

Results: Feb. 6 to 10

Monday Morning Senior men: Paul Cowen defeated Paul Martin, Stan Green defeated Bob Ezart, Jim Tompkins defeated Geordie Taylor, Lionel Coleman defeated Don Skinner.

Monday evening men: Ken Rae tied Gary Raymond, Stan Green defeated Steve Clement, Rick Drewnisz defeated Mike Lemke, Rob Robinson defeated Russ Lemke.

Tuesday morning mixed: Betty Raymond defeated Art Zilkie, Ev Gillespie defeated Jerry Lidin, Bill Penman defeated Les Allen, Hector Cartier defeated Murray Brown.

Tuesday evening ladies: Betty Raymond defeated Gail Ostaficiuk, Bev Skinner defeated Sue Johnston, Lil Blashko defeated Wendi Archer.

Wednesday morning senior men: Paul Martin defeated Geordie Taylor, Bob Ezart defeated Lionel Coleman, Doug Steinke defeated Don Skinner, Stan Green defeated Paul Cowen.

Wednesday evening men: Gary Geiger defeated Gary Wingerak, Dave Tether defeated Ken Rae, Eric Cooper defeated Gary Raymond, Rick Drewnisz defeated Dave Gartrell.

Thursday morning ladies: Betty Raymond tied Diane Krancenblum, RoseMarie Fenrich defeated Rose McNeill, Diana Leitch defeated Ev Gillespie.

Thursday senior men: Geordie Taylor defeated Bob Ezart, Stan Green defeated Lionel Coleman, Paul Martin defeated Doug Steinke, Jim Tompkins defeated Don Skinner.

Thursday evening open: Glen Brennan defeated Ken Oleschuck, Don St. John defeated Gary Raymond, Jodie Brennan defeated Eric Johnson, Dale Abrey tied Ken Rae.

Thursday late evening: Russ Lemke defeated Stan Green.

Friday evening mixed: Ron Robinson defeated Don Bell, Stella Wowk defeated Ed Harris, Nick Machuik defeated Olly Egilson.

Friday late evening mixed: Dave Hood defeated Tracy Waddington, Paul Monaghan defeated Ian Rogers, Blair Stuckey defeated Bill Dube.

 

 

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.

You might like ...

Community Events, May 2016

Add an Event